۱۳ خرداد ۱۴۰۲
جستجو در وبگاه

مرکز مشاوره

                      با یکی دو کس مشاوره کن                                در اموری که پرخطر بینی

                      کز یک آیینه پیش رو بینی                                  وز دو آیینه پشت سر بینی

دانشگاه محیطی آموزشی و علمی است که از جنبه شکل و محتوا با محیط‌‌ های آموزشی قبل از دانشگاه متفاوت است. نقش اولیه و معمول شما در محیط دانشگاه در ارتباط سه گانه دانشجو، استاد و مفاد درسی خلاصه می‌شود و به همین دلیل توقع عموم بالا است که با برنامه ریزی مناسب و مطلوب درس بخوانید تا به موفقیت و پیشرفت تحصیلی نایل شوید. نقش واقعی و معنایی دانشجو به این مختصر محدود نمی‌شود، بلکه انتظار می‌رود فردی آگاهانه به مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باشد. منطقی و عاقلانه در مسایل و مشکلات عمل کنید و اموری را همطراز و حتی بالاتز از دروس دانشگاهی بدانید و در آن جهت تلاش کنید.

در جنبه و مفهوم دیگر، محیط دانشگاه علاوه بر سه عامل دانشجو، درس و استاد مسایل و جنبه های دیگری چون جو فیزیکی- روانی، محیط تفریحی و ورزشی، تعامل و برخورد با کارمندان و مسئولان، رابطه و تعامل با دیگر دانشجویان و بسیاری جنبه ها را در بردارد که سازگاری با آن ها تلاش خاصی را می‌طلبد، با این وصف محیط فیزیکی و روانی قابل تصور و موجود برای دانشجو، محیط پیچیده و خاصی است که سازگاری با آن، ذهن فعال و تلاش مستمر و قابل ملاحظه را لازم دارد.

محیط دانشگاه پذیرای دانشجویان دارای خرده فرهنگ‌های مختلف و حتی فرهنگ‌های ملل مختلف است. این تنوع فرهنگی، در بعد مثبت و مفید توان و تحمل افراد را افزون می‌کند و به دنبال آن به انعطاف پذیر ی شما کمک می‌کند. علاوه بر آن می‌تواند به طور ضمنی و از طریق آموزش‌های اجتماعی و تاخود آگاه موجب تحول و ارتقای شخصیت شما بشود و بلوع روانی و اجتماعی را سرعت بخشد. همراه با همه ویژگی های دانشگاه و بنا به ماهیت و موقعیت دانشگاهی که مختصرآ اشاره شد در این محیط چند نوع مشکل نیز قابل وقوع است. بخشی از این مشکلات فردی و برون دانشگاهی است که عمدتا با دانشجو به دانشگاه آورده می‌شوند. بخشی دیگر در محیط دانشگاه به وجود می‌آیند. و بیشتر در برخورد با عوامل فوق الذکر ایجاد می‌شوند. این مشکلات ناشی از سازگاری ناقص یا عدم سازگاری هستند. مشکلات دانشجویی دامنه ی گسترده‌ای دارد. گروهی از دانشجویان از مشکلات ارتباطی و عاطفی رنج می‌برند و این گروه نحوه‌ی روابط مطلوب و مناسب را نمی‌دانند. بنابراین یا گوشه گیر و منزوی می‌شوند یا به دیگران وابسته هستند. در روابط اجتماعی جور و جراتمند نیستند یا به شکل پرخاشگرانه برخورد می‌کنند. گروه دیگر که فراوانی آن بیش از سایر موارد است روش مناسب زندگی را نمی دانند و غالباً در چرخه خواب - بیداری - تغذیه- پرداختن به خود، ورزش و  تفریح مناسب شیوه‌ی مطلوبی را تنظیم و اجرا نمی کنند. گروه سوم با علایمی هم چون ناامیدی، دلتنگی، کمبود اعتماد به نفس، نگرانی، اعمال و افکار تکراری و اضطرابی، ترس یا فرار از موقعیت‎های مختلف روبه رو هستند. همراه با مشکلات مذکور مسایل شدید یا وخیم که به ندرت اتفاق می‌افتند نیز مطرح هستند. در هر حال ناراحتی‌ها و رنج های مختلفی برای دانشجویان ایجاد می‌شود که بیشتر در قالب دسته های بالا طبقه‌بندی می‌شوند اما در مجموع هر نوع و نمونه‌ای از مشکلات روانی وخیم هم چون روان پریشی (به هم ریختگی کامل نظام روانی فرد) تا روان نژندی یا روان آزردگی ها برای دانشجویان به وجود می‌آید. با در نظر داشتن چنین شرایطی است که کلیه دانشگاه‌ها در سراسر دنیا پراکنده و مووسساتی را دایر می کنند که تلاش می کنند : تا اولاً مشکلات روانی دانشجویان را بشناسند و در صد رفع یا تعدیل این مشکلات برآیند، ثانیاً راهکارهایی را برای برنامه‌ریزی و اعمال می‌کنند که دانشجو کمتر به مشکلات مذکور مبتلا شده یا به عبارتی به پیشگیری مقدم بر مداخله توجه دارند.

مرکز مشاوره‌ی دانشجویی نیز به منظور پیشگیری از مشکلات روانی و مداخله به موقع در مسایل روانی دانشجویان فعالیت می‌کند. این مرکز با کادر تخصصی روان‌شناسی، روان‌پزشکی و مددکاری طی روزهای هفته فعالیت می‌کند. به شیوه‌های مختلف چه از طریق برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی، تهیه و نشر بروشور و کتابچه و چه به صورت حضوری به جمع دانشجویی وارد شود تا به طور مستقیم و از نزدیک از مشکلات دانشجویان کسب اطلاع کند و در جریان مشکلات دانشجویان قرار گیرد. 

از شما تقاضا داریم هر گونه مشکل خود یا دوستانتان را طبق برنامه‌ای که به آگاهی می‌رسد به مرکز اطلاع دهید. خوشحال می‌شویم به شما یاری دهیم تا بهتر بتوانید با مشکلات خود روبه رو شوید در کمال همدلی مشکل شما را مشکل خود دانسته و تا حد کنترل یا رفع مشکل با شما هستیم.

وظایف و فعالیت‌ها:

- ارایه‌ی خدمات مشاوره:

تیم تخصصی مرکز مشاوره دانشگاه شامل روانپزشک، روانشناس، مشاوره خانواده و ازدواج، مشاوره تحصیلی و مددکار اجتماعی است. متخصصان این مرکز به شیوه‌های گوناگونی خدمات درمانی ارایه می‌کنند که مهمترین آنها عبارتند از : مشاوره و روان درمانی، راهنمایی و مشاوره تحصیلی، راهنمایی و مشارو پیش از ازدواج، مشاوره خانواده درمانی، مشاوره تلفنی، مشاوره در خوابگاه‌ها، سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی.  

- مشاوره و روان درمانی:

مراجعین در این نوع مشاوره به صورت حضوری جهت رفع مشکلات جدی تر یاری می‌شوند.

- راهنمایی و مشاروه تحصیلی:

افرادی که علاقمند به یادگیری روشهای مناسب تحصیلی می‌باشند و یا درصد تغییر رشته‌ی تحصیلی خود هستند و یا دچار مشکل یادگیری می‌باشند که این مسئله باعث افت تحصیلی در دروس و ..... گردیده است می‌توانند از این نوع مشاوره بهره‌مند شوند.

- راهنمایی و مشاوره پیش از ازدواج:

افرادی که قصد همسر گزینی را دارند، با معیارهای علمی انتخاب آشنا شده و راهنمایی‌های لازم را دریافت می‌کنند.

- مشاوره خانواده درمانی:

افرادی که علاقمند می‌باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق‌تری ببخشند و یا دچار مشکلات خانوادگی هستند جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.

- مشاوره تلفنی:

جهت افزایش دسترسی دانشجویان به خدمات مشاوره‌ای در مواقع بحرانی و نیز تسهیل ارتباط دانشجویانی که برای مراجعه حضوری معذوریتهای خاصی (مثل خجالتی بودن و یا تمایل به ناشناس ماندن) دارند، خدمات مشاوره تلفنی به دانشجویان انجام می‌شود.

- مشاوره در خوابگاه:

مرکز مشاوره برای دانشجویانی که درخوابگاه‌ها اسکان دارند اقدام به ارایه‌ی خدمات مشاوره‌ای در داخل خوابگاه نموده است که افراد می‌توانند جهت مشاوره به دفتر مشاوره خوابگاه مراجعه نمایند.

- سخنرانی و  کارگاه‌های آموزشی:

مرکز مشاوره دانشگاه به منظور افزایش سطح خدمات رسانی، اقدام به برگزاری جلسات سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی در زمینه های مختلف می‌نماید.

  سایر خدمات :

  • انجام امور مددکاری و بررسی وضعیت دانشجویان و تشکیل پرونده‌های مددکاری در خصوص تخفیف شهریه و خوابگاه و تغذیه رایگان.
  • بررسی وضعیت دانشجویان موارد خاص و تشکیل پرونده جهت کمیسیون موارد خاص.

برنامه حضور مشاورین در طول هفته: 

مشاوره درخوابگاه:

 

نام و نام خانوادگی روزهای حضور ساعات حضور
دکتر سمیه کشاورز

      شنبه

       چهار شنبه

 

18 الی 15

12:30  الی 9:30

دکتر علی نیک یار سه شنبه 12:30 الی 14
دکتر محمدرضا جلالی

دوشنبه

سه شنبه

13 الی 9
دکتر محمد زرگر

یک شنبه

دوشنبه

18 الی 15
زینب زراعت جو

شنبه

دوشنبه

سه شنبه

14 الی 10
فاطمه علیمحمدی تمام وقت
شهربانو فرجی اینانلو تمام وقت

     

                شعبات و دفاتر محل ارایه‌ی خدمات:

شعبه‌ی شماره‌ی 1: شعبه‌ی مرکزی واقع در طبقه دوم ساختمان آینده پژوهی - تماس با مرکز : 33901777-028

 

کارشناسان مرکز:

ردیف نام و نام خانوادگی سمت شماره تماس
1 دکتر علیرضا کاکاوند مدیر مرکز 028-33901772
2 شهربانو فرجی کارشناس ارشد مرکز مشاوره 028-33901775
3 - کارشناس مرکز مشاوره 028-33901776
4 زینب زراعت جو کارشناس مرکز

028-33901777

09198153403

5 فاطمه علیمحمدی کارشناس ارشد مشاوره 028-33901783

 

 

 

 

 

ت

 

 

بروزرسانی : چهارشنبه 2 شهریور 1401 - 15:30:48
مسئولیت تولید و بروزرسانی محتوای این صفحه بر عهده ---- است.